Navigace: Tepelná čerpadla | Klimatizace | Jak vybrat klimatizaci | Vytápějte klimatizací

Tepelná čerpadla vzduch – vzduch

Tepelná čerpadla vzduch – vzduch jsou ideální jak na vytápění interiéru domu, tak i pro ohřívání vody. Nejčastěji se tento typ používá u rodinných domů nebo bytů, které se vytápějí elektrickými přímotopy. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch pak dokáže u těchto typů výrazně snížit provozní náklady a to bez složitých stavebních úprav a vysokých investic.

Princip tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch odebírají teplo z venkovního vzduchu. Tento venkovní vzduch je nasáván do venkovní jednotky, kde se z něj získá teplo, které je následně použito pro ohřev vzduchu uvnitř budovy. Pokud má tepelné čerpadlo jednu vnitřní jednotku, funguje na stejném principu jako vzduch. Čerpadlo vytápí jednu místnost, které se pak šíří do celého domu.

Díky tomu, že se vzduch ohřívá tepelným čerpadlem přímo v místnosti a není k tomu zapotřebí topný systém, dosahuje čerpadlo vzduch – vzduch výrazně lepších topných faktorů než jiné druhy čerpadel.

Tento venkovní vzduch je nasáván průchodem přes výparníkovou část do vnitřní jednotky.

Výhody tepelného čerpadla vzduch – vzduch:

 • nízké pořizovací náklady
 • jednoduchá a rychlá instalace
 • energie získaná ze vzduchu

Klimatizace

V dnešní době klimatizace nepatří mezi luxus, jako to bylo v dřívějších dobách. Dnes je klimatizace běžným vybavením téměř každé domácnosti nebo kanceláře. Zpočátku klimatizace sloužily jen k ochlazení vzduchu v interiéru a odvodu horka do venkovních prostor.

Jelikož technologický vývoj jde neustále dopředu, dnešní klimatizace zvládají kromě chlazení vnitřních prostor také další úpravy vzduchu jako ohřev, filtraci, ionizaci, zvlhčování či odvlhčování vzduchu.

Velice častou funkcí klimatizace je také vytápění, při kterém klimatizace funguje jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Jedná se o hospodární způsob, který lze využít především v přechodném období (na jaře a na podzim), díky čemuž ušetříte celkové náklady energií z klasického vytápění.

Proč klimatizaci od nás?

Nabízíme odbornou konzultaci od počátečního poradenství až po nákup a servis. Pomůžeme Vám  s výběrem klimatizace přesně na míru Vašim potřebám, přičemž dodáváme klimatizace značek LG, Haier, Toshiba  a Mitsubishi . Klimatizaci vám následně namontujeme a v případě zájmu se o ni postaráme pravidelným servisemkterý obsahuje dezinfekci a opětovné plnění a čištění klimatizace.

Jak funguje klimatizace?

Klimatizace je využívána pro osvěžení především v horkých letních měsících. Její fungování je založeno na jednoduchém principu tepelného čerpadla. Některé klimatizace se využívají pouze pro chlazení. Málokdo ale ví, že se klimatizací dá poměrně dobře a levně vytápět!

Části klimatizace

Klimatizace se může skládat z jedné nebo ze dvou základních částí. Z jedné části se skládají takzvané mobilní klimatizace. Jejich účinnost není tak vysoká, zabírají poměrně dost místa v prostoru, je potřeba u nich zajistit odvod teplého vzduchu a kondenzátu.

Kvalitnější a účinnější klimatizace najdete ve složení venkovní a vnitřní jednotky – dvou na sobě závislých zařízení. Princip mobilní klimatizace i klimatizace klasického typu je ale naprosto stejný. Klimatizační zařízení se ovšem neskládají pouze ze dvou částí – obsahují mnoho filtrů, čerpadla, ventilátory nebo potrubí s chladivem.

Princip fungování klimatizace

Klimatizace pracuje na principu vzduch – vzduch nebo vzduch – voda. V okruhu tak proudí chladivo, které se zahřívá stlačováním a v určitém místě se rozpíná a předává energii pryč. U tepelného čerpadla sloužícího k ohřevu vody se chladivo stlačuje ve venkovní jednotce, ve vnitřní se zahřátá látka rozpíná a uvolňuje energii. Následně se celý proces opakuje. Přesně naopak to funguje u klimatizace – pokud klimatizujeme.

Nesmíte při chlazení zapomínat ani na fakt, že klimatizace vzduch nevyměňuje! Systém ho pouze ochladí a zbaví vlhkosti. Pro někoho s dýchacími problémy tak nemusí být využití klimatizace spásné a to i přesto, že na první pocit je vzduch výrazně příjemnější. Klimatizace není vzduchotechnika.

Split klimatizace

Split klimatizace jsou klimatizační jednotky, které jsou schopny obsloužit pouze jednu vnitřní jednotku. Můžete si tedy představit situaci, kdy je jedna jednotka venku, jedna uvnitř. Více jednotek prostě nezvládne – vnější jednotka na ně nemá připravené vývody. Vhodné využití split klimatizace bývá především v garsonkách nebo malých bytech, kde je třeba chladit jednu velkou místnost nebo stačí ochlazovat pouze jednu místnost. Výhodou split jednotek je bezpochyby jejich nižší cena oproti jednotkám, které dokáží obsloužit více vnitřních jednotek najednou. Dávejte si ale pozor, jak bude Váš dům vypadat.

Multisplit klimatizace

Jak už název napovídá, multisplit klimatizace jsou vhodné pro multi-funkčnost. Ke vnější jednotce můžete připojit více vnitřních jednotek, na kterých si můžete nezávisle regulovat teplotu a výkon foukaného vzduchu do interiéru. Nejčastěji lze k vnější jednotce typu multisplit připojit kolem 2-5 vnitřních jednotek. Nevýhodou může být o něco vyšší cena v porovnání se split klimatizacemi. Využití najde tam, kde je třeba chladit více místností – tento systém je tak velmi oblíbený v rodinných domech a velkých bytech.

Venku pak nemáte několik jednotek. Díky možnosti vytápění klimatizací si navíc prodloužíte čas, kdy nemusíte topit plynem. Obecně je totiž vytápění plynem dražší, než přitápění klimatizací. Investice do multisplitové klimatizace nemusí být tedy nutně pouze na dva nebo tři měsíce v létě – využití najde po celý rok!

 

Umístění klimatizace

Klimatizace je možné nainstalovat do mnoha prostorů a na mnoho míst. Klimatizace do domu, klimatizace do bytu, klimatizace do kanceláří nebo klimatizace do serverovny. Nástěnná klimatizace, parapetní klimatizace, podstropní klimatizace nebo okenní klimatizace.


Jak vybrat klimatizaci do bytu?

Technické řešení chlazení bytu je možná ještě složitější, než výběr a montáž klimatizace v rodinném domě. Proč?

 • hlučnost kompresoru
 • problém s montáží či umístěním
 • nutnost zařízení odtoku kondenzátu
 • nesnadný přívod vzduchu

Mobilní nebo klasickou klimatizaci?

Do bytu si mnoho lidí pořizuje mobilní klimatizaci. Řešení to ale nemusí být bezpochyby to nejrozumnější! Kromě vyšší hlučnosti v interiéru musíte zajistit přívod vzduchu, odvod kondenzátu a budete se prát s místem, kterého v bytě není nikdy dost. Cena je jediným parametrem, proč volit mobilní klimatizaci. Pokud si k tomu připočteme ale starosti s tím spojené, je možná lepší investovat do pořádné klimatizace.

Klasická klimatizační soustava

Výhody klasické klimatizace jsou jasné. Běžné řešení nabízí vyšší výkon a efektivitu, nižší hluk, je zajištěn odvod kondenzátu a přívod s odvodem vzduchu a zabere místo pouze u stropu nebo nad dveřmi. Jedinou nevýhodou je cena, která ale díky nižší hodnotě požadovaného výkonu nemusí být nijak přemrštěná.

Velmi častou realizací tak je instalace klimatizace, kdy se venkovní jednotka umístí ven a přímo naproti ní se uvnitř připojí vnitřní jednotka. Pokud není panelový či bytový dům zateplený, je to jedině dobře. Řešení klimatizace existuje ale i u zateplených staveb.

Dimenzování výkonu klimatizace do bytu

Ať už pořizujete bytovou klimatizaci nebo klimatizaci do domu, vždy budete řešit její výkon. Zde platí několik zásad, které je dobré dodržovat.

 • Klimatizace by neměla být poddimenzovaná. Celý systém je sice levnější, ale kompresor pojede neustále, což povede k vyšší spotřebě.
 • Klimatizace by neměla být předimenzovaná. Díky vyššímu výkonu a s tím spojené vyšší ceny kompresor spíná častěji a to vede k nižší životnosti.

Pokud nechcete platit více za energie nebo za servis klimatizace – kompresoru –  volte ideální výkon. Jak ho spočítat? Záleží na objemu vzduchu, který chcete vychladit.

 • do 50 m3 – cca 2 kW
 • 40-70 m– 2,5 – 2,8 kW
 • 60 – 90 m3 – 3,5 kW
 • 90 – 130 m3 – 5 kW
 • 120 – 170 m3 – 7 kW

Pro lepší představu: Pokoj o rozměrech 5×3 metru a výškou stropu 2,8 metru má objem místnosti     42 m3.

Více místností na jednu klimatizaci

Pokud máte ve svém bytě více místností, které chcete vychladit, můžete jejich objemy sčítat. Je pak nutné zajistit dobrou cirkulaci vzduchu nebo využít multisplit klimatizaci. K té lze připojit více vnitřních jednotek. Běžně se tak k bytovým klimatizacím instalují klimatizace o výkonu mezi 3 – 5 kW.

Vytápějte klimatizací

Klimatizace může interiér nejen chladit, ale také vytápět. Jde v podstatě o tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch.Vytápění pomocí klimatizace je poměrně úsporné a co do regulace i komfortní.Klimatizace se doporučuje hlavně jako rychlý doplňkový zdroj tepla nebo pro vytápění nízkoenergetických domů.Hlavní nevýhodou klimatizace jako topidla je hluk a problematické proudění vzduchu.Pokud se rozhodnete pro vytápění klimatizací, je nutné vybrat si správný typ. Ideální jsou modely alespoň v energetické třídě A++ pro chlazení a A+ pro vytápění. Obecně platí, že topný výkon klesá s klesající venkovní teplotou, s čímž je nutné při instalaci počítat. Dejte též pozor na celkový výkon zařízení a hlavně na jeho hlučnost.

Klimatizace je vlastně tepelné čerpadlo

Klimatizace funguje na principu tepelného čerpadla vzduch-vzduch, proto je možné využívat ji i k vytápění. Oproti běžným elektrickým přímotopům pracuje téměř čtyřikrát úsporněji a vzduch ohřívá velmi rychle. Teplý vzduch, nacházející se ve vnitřní jednotce, je k dispozici ihned po zapnutí. Mnoho zařízení je navíc vybaveno funkcí krátkodobého rychlého ohřevu.

Pozor na proudění vzduchu

Pokud vytápíte prostory pomocí klimatizace, budete se u nástěnných a kazetových jednotek potýkat s problematickým prouděním vzduchu, které způsobuje ventilátor ve vnitřní jednotce. Teplý vzduch se často hromadí u stropu a chladný vzduch při zemi. I když je to možné je komfort takového vytápění trochu snížen. Vzhledem k fungování klimatizace a jejím limitům je pro vytápění vhodná spíše vnitřní parapetní jednotka, která je umístěna u země , a proto dokáže svoji funkci plnit lépe a velmi rychle.

Potřebuje pravidelnou údržbu

Velký vliv na kvalitní fungování klimatizace má její pravidelná údržba. Klimatizace má vestavěné filtry, které zvládají čistit vzduch. Pokud jejich čištění není věnována dostatečná pozornost, ve filtrech se začnou hromadit bakterie a prach, který se následně šíří do interiéru. Za denního provozu se doporučuje pravidelné čištění filtru minimálně jednou do měsíce.

Pokud máte tedy ve svém bytě chladněji, ale ani přes zimu nemusíte topit, je klimatizace s vytápěním ideální volbou. S výběrem takové jednotky vám rádi poradíme. Stačí nám zavolat nebo poslat formulář.